Получаването на покана от ЧСИ за доброволно изпълнение е тема, която тревожи мнозина. Не винаги, обаче, търсената сума (задължение) е реално дължима. Тук ще се спрем конкретно на случаите, когато задължението е погасено по давност към момента на получаване на покана от ЧСИ за доброволно плащане. Поради различни причини, казусът е особено актуален и често срещан в практиката при действия на Топлофикация срещу нейни клиенти, но принципът важи в еднаква степен и за всякакви други задължения по изпълнителни производства.
На първо място следва да се отговори на най-често срещания въпрос:
Въпрос 1: Как длъжникът може да се освободи от принудително изпълнение на погасено по давност задължение към Топлофикация?
Давността се прилага с възражение.
При започната процедура пред ЧСИ въз основа Изпълнителен лист обаче, простото извънсъдебно възражение, отправено до Топлофикация или до ЧСИ, не спира принудителното събиране. Защо това е така - виж отговор на Въпрос 3 по-долу.
В този конкретен случай, длъжникът може да се защити като:
- Установи по съдебен ред, че задължението е погасено по давност. Процедурата протича в до две съдебни инстанции, а за суми над 5000 лв. - възможна и трета. В случай, че погасеното по давност задължение вече е било събрано принудително, тези суми могат да бъдат обратно присъдени в полза на клиента в същото съдебно производство, но по отделен иск.
ВАЖНО: казаното по-горе важи само при принудително събиране, но не и при доброволно плащане. Доброволно платени суми по погасени по давност задължения не подлежат на възстановяване.
Въпрос 2: Образуването на дело за изтекла давност спира ли принудителното събиране на погасената сума?
Не, образуването на дело за изтекла давност на задължението не е достатъчно, за да спре текущи действия по принудително му събиране. Ако длъжникът желае да спре и изпълнението до постановяване на влязло в сила съдебно решение, той трябва допълнително да:
- Поиска от съда да бъде спряно образуваното принудително изпълнение. Това се извършва в допълнителна съдебна процедура, която може да се проведе преди, едновременно със, или след завеждането на съдебен иск за изтекла давност. Най-често в практиката е застъпено съдът да изисква внасяне на обезпечителен депозит от страната, която иска спирането. Размерът на депозита най-често е 10% от сумата на погасеното задължение.
Всички разноски в описаните две съдебни процедури, включително и депозита, подлежат на пълно възстановяване при благоприятен изход на делото, ако са своевременно поискани.
Въпрос 3: Законно ли е да се събира принудително погасено по давност задължение и дължими ли са разноските пред ЧСИ?
Краткият отговор е "Да, Законно е и разноските са дължими" - дотогава, докато задължението не бъде признато за погасено по съдебен ред при успешно проведен иск по чл. 439 от ГПК.Това е така, защото:
Първо, давността не се прилага служебно, а само при изрично отправено възражение, съгласно ЗЗД.
Второ, съгласно ГПК, възражението за изтекла давност не е законово основание за прекратяване, нито спиране на започнато изпълнително дело.
Може да се дискутира защо това е така, но действащото законодателство не допуска съдебните изпълнители нито да следят, нито да прилагат давността, нито да отказват образуване на изпълнително дело за вземания, за които е или може да е налице изтекла давност. Приема се, че щом изпълнителен лист е (бил) издаден някога за дадено задължение, то наличието на погасителна давност се прилага само от съда. А ако страната, в полза на която давността е изтекла, не потърси нарочна съдебна защита, то събраните от нея суми се считат законно платени.
Процедурите за отблъскване на принудително изпълнение при изтекла давност могат да бъдат дълги и свързани с разноски, но с висок процент на успеваемост. Следва да се има предвид уточнението и по следващия въпрос, а именно:
Въпрос 4: Кога и как изтича давността по вземания към Топлофикация?
Общото принципно положение е, че периодични задължения - каквито са именно задълженията на потребители на Топлофикация и други доставчици на комунални услуги, се погасяват с изтичането на 3-годишен срок от датата, когато са били дължими. Тук важни допълнителни условия са спирането, прекъсването на давността, започването на нова давност и т.н. Ето защо за задължения, за които е издадена Заповед за изпълнение, правилното изчисляване на давността при съобразяване специалните законови изисквания и практика на съдилищата е от ключово значение за всякакви последващи действия.
Адв. Шейтанова има специализиран опит и успешна съдебна практика в сферата. Повече информация при интерес от съдействие тук.
©atty. Malena Sheytanova, 2022
Тази статия е с обща информативна насоченост и не следва да се разглежда или използва като правен съвет или консултация. Използване на авторско съдържание от тази статия се допуска само с посочване на автора и източника.